255
O Λούκας Μοούρα πανηγυρίζει το νικητήριο γκολ για την Τότεναμ! | Action Images via Reuters/Matthew Childs

Champions League: Αγγλικός τελικός με δεύτερη… επική ανατροπή

Protagon Team Protagon Team 9 Μαΐου 2019, 00:06
O Λούκας Μοούρα πανηγυρίζει το νικητήριο γκολ για την Τότεναμ!
|Action Images via Reuters/Matthew Childs

Η Λίβερπουλ βρίσκεται ήδη στον τελικό του Champions League και περίμενε να μάθει τον αντίπαλο της από το ζευγάρι Αγιαξ-Τότεναμ.

Οι Ολλανδοί είχαν νικήσει με 1-0 και στο Λονδίνο και πήγαιναν με πλεονέκτημα στη ρεβάνς του Αμστερνταμ στην «Αρένα Γιόχαν Κρόιφ».

Φρόντισαν μάλιστα από νωρίς να θέσουν τις βάσεις της πρόκρισης, καθώς στο ημίχρονο προηγήθηκαν με 2-0 με τέρματα που πέτυχαν οι Ντε Λιχτ στο 5′ και Ζίγιεχ στο 35′.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως άρχισε ο εφιάλτης για τους Ολλανδούς.

Η Τότεναμ αντέδρασε και αρχικά ισοφάρισε σε 2-2 μέσα σε ένα πεντάλεπτο (55′-60′) με ισάριθμα γκολ του Λούκας Μόουρα.

Και τότε ήταν που σημειώθηκε η δεύτερη επική ανατροπή και μάλιστα μέσα σε διάστημα 24 ωρών, καθώς είχε προηγηθεί αυτή της Λίβερπουλ (εδώ) επί της Μπαρτσελόνα: ο Λούκας με γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έστειλε την ομάδα του στον τελικό της Μαδρίτης!

Ο Λούκας ισοφαρίζει σε 2-2

Οι παίκτες του Αγιαξ, μετά την λήξη του αγώνα έπεσαν στο έδαφος βάζοντας τα κλάματα.

Tην ίδια ώρα πάντως, οι φίλαθλοί τους τούς χειροκροτούσαν για την προσπάθειά τους εφέτος: είχαν ήδη βγάλει εκτός διοργάνωσης τη Ρεάλ Μαδρίτης και τη Γιουβέντους, τα φαβορί δηλαδή, αλλά αποκλείστηκαν από το αουτσάιντερ, τους εκπληκτικούς «Πετεινούς».