207
Ο Σακίρι πανηγυρίζει έξαλλα το γκολ που σημείωσε - και όχι άδικα! | REUTERS/Gonzalo Fuentes

Η Ελβετία κέρδισε με ανατροπή τη Σερβία (2-1) και βλέπει πρόκριση

Protagon Team Protagon Team 22 Ιουνίου 2018, 23:13
Ο Σακίρι πανηγυρίζει έξαλλα το γκολ που σημείωσε - και όχι άδικα!
|REUTERS/Gonzalo Fuentes

Μεγάλη ανατροπή για την Ελβετία που είναι αγκαλιά με την πρόκριση στους «16»!

Η Σερβία έμεινε στην καλή της εκκίνηση, αφού δεν φρόντισε να κλειδώσει το παιχνίδι και μένοντας από δυνάμεις στο Β’ ημίχρονο το πλήρωσε.

Η Ελβετία ήταν ανώτερη, ισοφαρίζοντας νωρίς στην επανάληψη με τον Τσάκα και ενώ το ματς φαινόταν να πηγαίνει στην ισοπαλία, η άμυνα της Σερβίας λειτούργησε σαν… παιδική χαρά στο 90′ με τον Σακίρι να φεύγει στην κόντρα κάτω από τη σέντρα και να πετυχαίνει το 1-2!

Ετσι, ο όμιλος παίρνει… φωτιά μετά και την πρώτη νίκη της Βραζιλίας, την ίδια ημέρα.

Την τελευταία αγωνιστική, Βραζιλία-Σερβία και Ελβετία-Κόστα Ρίκα.

Σερβία (Μλάντεν Κρστάιτς): Στόικοβιτς, Ιβάνοβιτς, Μιλένκοβιτς, Τόσιτς, Κολάροβ, Μάτιτς, Μιλιβόγεβιτς (81′ Ράντονιτς), Κόστιτς (64′ Λιάγιτς), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Μίτροβιτς, Τάντιτς.

Ελβετία (Βλαντιμίρ Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Λιχτστάινερ, Σαρ, Ακάνζι, Ροντρίγκες, Μπεχράμι, Τζάκα, Σακίρι, Τζεμαϊλί (73′ Εμπολό), Ζούμπερ (93′ Ντρμιτς), Σεφέροβιτς (46′ Γκαβράνοβιτς).

Οι πανηγυρισμοί και ο αλβανικός αετός

Οι δύο σκόρερ της Ελβετίας πανηγύρισαν τα γκολ τους απέναντι στην Σερβία, σχηματίζοντας με τα χέρια τους τον αλβανικό αετό!

Αμφότεροι οι γονείς του Γκράνιτ Τζάκα κατάγονται από την Αλβανία, ο αδερφός του, ο Ταουλάντ αγωνίζεται με τα χρώματα της, ενώ ο Σέρνταν Σακίρι έχει καταγωγή του από το Κόσοβο (κι αυτού οι γονείς έχουν αλβανικές ρίζες) και μάλιστα έπαιξε με την σημαία του, ζωγραφισμένη στα παπούτσια του.