416
Ο Πρίντεζης έβαλε τρίποντο για το 76-76 στα 35,5 δευτερόλεπτα ξεσηκώνοντας το γήπεδο, δεν ήταν όμως αρκετό | INTIMEnews

Δεν αρκούσε ο Πρίντεζης: Ελλάδα – Βραζιλία 78 – 79

Protagon Team Protagon Team 3 Σεπτεμβρίου 2019, 17:05
|INTIMEnews

Παρά την εντυπωσιακή εμφάνιση του Γιώργου Πρίντεζη (20 π.), η Εθνική Ελλάδος δεν τα καταφέρε και γνώρισε την πρώτη της ήττα στο Μουντομπάσκετ της Κίνας από τους σκληροτράχηλους Βραζιλιάνους του Αλεξάνταρ Πέτροβιτς. Είναι μια ήττα που ίσως να κοστίσει πολύ στην ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, η οποία όχι μόνο έχει έναν «τελικό» στο τρίτο ματς του 6ου ομίλου με τη Νέα Ζηλανδία, αλλά έχει υπονομεύσει σημαντικά και τις προοπτικές της για την επόμενη φάση.

Οι παίκτες της Εθνικής έμειναν στην πολύ καλή  απόδοση του πρώτου ημιχρόνου και στην τρίτη περίοδο έχασαν μέσα σε λίγα λεπτά, με χαρακτηριστική ευκολία, τη διαφορά που είχαν αποκτήσει –είχε φθάσει ακόμα και στους 17 πόντους!

Παρά την κακή εμφάνιση ωστόσο, η Εθνική Ελλάδος είχε την ευκαιρία να κλέψει το ματς, αφού οι Βραζιλιάνοι έδειξαν τουλάχιστον δύο φορές αυτοκτονικές τάσεις: μία με αντιαθλητικό φάουλ που έδωσε τη δυνατότητα στην Εθνική μας με ένα 5-0 να ισοφαρίσει και μία στην εκπνοή όταν με τη διαφορά στους τρεις πόντους, έκαναν φάουλ πίσω από το κέντρο δίνοντας τρεις βολές στον Κώστα Σλούκα.

Ο παίκτης της Φενέρμπαχτσε όμως ευστόχησε στις δύο από τρεις και τελικά η Βραζιλία πήρε τη νίκη -πολύ δυσκολότερα από ό,τι αρχικά φαινόταν- με 79-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 30-40, 56-53, 79-78

ΕΛΛΑΔΑ: 15/34 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 21/23 βολές, 34 ριμπάουντ (28+6), 16 λάθη, 6 κλεψίματα, 5 τάπες.

Γιάννης Αντετοκούνμπο  13 (3/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα, 1 τάπα σε 28’35”), Θανάσης Αντετοκούνμπο, Μπουρούσης 4 (0/4 σουτ, 4/4 βολές), Καλάθης 16 (3/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Παπαγιάννης 4 (2/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (1/5 τρίποντα), Πρίντεζης 20 (2/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/5 βολές), Σλούκας 9 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 11 ασίστ).

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: 25/52 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 14/19 βολές, 37 ριμπάουντ (30+7), 23 ασίσατ, 10 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 τάπα.

Μπαρμπόσα 13, Μπενίτε, Καμπόκλο 8 (2 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Φελίτσιο 2, Γκαρσία 13 (4/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/6 βολές, 6 ασίστ), Χουέρτας 2 (1/6 σουτ), Λίμα, Λουσάντα, Λουζ 4 (6  ασίστ, 3 λάθη, 3 κλεψίματα), Μαρκίνιος 15 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Βαρεζάο 22 (10/17 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ)