Ο Μιλουτίνοφ έκανε double double - και εντυπωσιακά καρφώματα | EPA/GEORGIA PANAGOPOULOU / ΑΠΕ-ΜΠΕ

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν εύκολα τον Ερυθρό Αστέρα με 85-59

Protagon Team Protagon Team 17 Νοεμβρίου 2017, 23:11
Ο Μιλουτίνοφ έκανε double double - και εντυπωσιακά καρφώματα
| EPA/GEORGIA PANAGOPOULOU / ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ο εξαιρετικός Ολυμπιακός κυριάρχησε για 40 λεπτά το βράδυ της Παρασκευής, νίκησε εύκολα τον Ερυθρό Αστέρα στο ΣΕΦ (85-59) και έπιασε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην κορυφή της Euroleague.

Μπορεί να ήταν σπουδαία η μπασκετική παράσταση που έδωσαν οι παίκτες του ΟΣΦΠ, αλλά αποθεώθηκε από τους φιλάθλους και ο Σφαιρόπουλος.

Μετά την εκτός έδρας νίκης επί της Φενέρμπαχτσε, λοιπόν, οι «ερυθρόλευκοι» δεν δυσκολεύτηκαν κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα και πλέον βρίσκονται στην κορυφή με ρεκόρ 6-2.

Εάν εξαιρέσει κανείς ένα «κενό» διάστημα που παρουσίασαν οι Πειραιώτες, στη 2η περίοδο, στο υπόλοιπο της αναμέτρησης είχαν από την αρχή τον έλεγχο του ματς και με όπλο την καλή τους άμυνα έφτασαν πολύ εύκολα στη νίκη.

Ο Τόμπσον με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, ενώ ο Μιλουτίνοφ με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ έκανε double double.

Οι Σέρβοι δεν κατάφεραν να φανούν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί και υποχώρησαν στην τελευταία θέση με ρεκόρ 2-6.

Από τους φιλοξενούμενους ο Ρότσεστι ήταν ο μόνος που απείλησε το καλάθι των «ερυθρόλευκων» (20π.).

Στα αξιοσημείωτα, η μικρή διακοπή της τρίτης περιόδου λόγω επεισοδίων έξω από το ΣΕΦ, ενώ ανησυχία προκάλεσε ο τραυματισμός του Παπανικολάου που πήγε στα αποδυτήρια.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 47-37, 67-49, 85-59.

Την ερχόμενη εβδομάδα (Πέμπτη 23/11) ο Ολυμπιακός θα ταξιδέψει στην Ιταλία για να αντιμετωπίσει την Αρμάνι Μιλάνο.