Europa League: Τέλος το όνειρο για τον Ολυμπιακό

Protagon Team Protagon Team 7 Αυγούστου 2020, 00:04
Ο Βαλμπουενά σε μια του προσπάθεια
|Reuters

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τη Γουλβς στο «Μολινό» για τη ρεβάνς του 1-1 στο «Γ. Καραϊσκάκης», με τον νικητή να παίρνει την πρόκριση στο Final-8 του Europa League.

Πέντε μήνες μετά την ισοπαλία, οι «ερυθρόλευκοι» αναζητούσανν ένα σκορ πρόκρισης για την 8άδα της διοργάνωσης, αλλά δεν τα κατάφεραν χάνοντας με το οριακό 1-0.

Οι Πειραιώτες που δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Ζοσέ Σα και τον Ρούμπεν Σεμέδο, είχαν μπροστά τους μια μεγάλη ευκαιρία για να προκριθούν στο Final-8 αλλά την σπατάλησαν.

Ενός λεπτού σιγή πριν από την έναρξη του αγώνα για τα θύματα του κορονοϊού στο γήπεδο «Μολινό»

Ο Oλυμπιακός παρατάχθηκε με τους: Αλέν, Ομάρ, Μπα, Σισέ, Τσιμίκας, Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί, Μασούρας.

Ενώ η Γουλβς με τους: Ρουί Πατρίσιο, Μπολί, Κόαντι, Σαΐς, Ντόχερτι, Νέβες, Μουτίνιο, Γιόνι, Τραορέ, Χιμένες, Ποντένσε.

Οι Αγγλοι μπήκαν δυναμικά στον αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 8ο λεπτό όταν καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ της Γουλβς για σπρώξιμο του Αλέν στον Ποντένσε.

Ο Χιμένες εκτέλεσε σωστά και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Το γκολ-πέναλτι της Γουλβς

Στο 28′ μια πάσα του Ομάρ στον Ελ Αραμπί έδωσε στη συνέχεια γκολ από τον Καμαρά.

Ομως ο έλεγχος του VAR έδειξε οφσάιντ τον Ελ Αραμπί και το τέρμα ακυρώθηκε για τον Ολυμπιακό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πειραιώτες πίεσαν και είχαν αρκετές ευκαιρίες να σκοράρουν, όπως με τον Χασάν στο 85′, αλλά το σκόρ δεν άλλαξε και η Γουλβς πέρασε στους «8».