Το «Αγιο Δισκοπότηρο» του θεσμού | epo

Κύπελλο Ελλάδος: Πανιώνιος και ΑΕΛ στα ημιτελικά

Protagon Team Protagon Team 7 Φεβρουαρίου 2018, 23:56

Ο Πανιώνιος είναι η τρίτη ομάδα που προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, από τη σειρά με τη Λαμία.

Το αθηναϊκό συγκρότημα μετέβη στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας για να υπερασπιστεί το 1-0 της Νέας Σμύρνης και έφυγε έχοντας επιβληθεί με 4-1 (17΄, 55΄ Ντουρμισάι, 31΄ Μασούρας, 90΄+2 Λάμπρου – 40΄ Βάντερσον) απέναντι στη γηπεδούχο, που δεν κατόρθωσε να προκριθεί για δεύτερη φορά στην ιστορία της στους «τέσσερις».

2367621

Στο άλλο ματς της ημέρας για την ίδια διοργάνωση, η ΑΕΛ έπαιξε με τη… φωτιά, αλλά δεν κάηκε. Επικράτησε 3-2 στην παράταση του ΠΑΣ Γιάννινα και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι «βυσσινί» βρέθηκαν αγκαλιά με την πρόκριση, καθώς μετά τη νίκη με 2-1 στον πρώτο αγώνα σκόραραν στο 11′ με τον Κριζμάν. Ο ΠΑΣ Γιάννινα αντέδρασε άμεσα και με τον εκπληκτικό Κόντε, που σημείωσε δύο γκολ από φάουλ (22′, 82′) έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί, ο Μασούρας με ωραίο διαγώνιο σουτ ισοφάρισε σε 2-2 και στη συνέχεια ο Φατιόν με πέναλτι στο 108′ διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Μέχρι στιγμής, έχουν προκριθεί στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος η ΑΕΚ, η Λάρισα, ο Πανιώνιος και την Πέμπτη «σφραγίζει» το εισιτήριό του ο ΠΑΟΚ απέναντι στον Ατρόμητο.