O Τόνι Κρόος και ο Μάρκο Ρόις πανηγυρίζουν. Η Γερμανία είναι πολύ σκληρή για να πεθάνει | Reuters

Και στο τέλος κερδίζουν οι Γερμανοί – ο Κρόος έσωσε τους πρωταθλητές κόσμου

Protagon Team Protagon Team 23 Ιουνίου 2018, 23:11
|Reuters

Υπάρχουν στιγμές που δεν είναι 11 εναντίον 11. Είναι 11 -ή 10 στην περίπτωση της Γερμανίας στο δραματικό ματς στο Σότσι- εναντίον όλων. Ακόμα και της ίδιας της ιστορίας των Παγκοσμίων Κυπέλλων.

Η Νασιονάλμαντσαφ είχε να ανατρέψει παιχνίδι στο οποίο έχανε στο ημίχρονο από το μακρινό 1974, όταν ακόμα ήταν Δυτ. Γερμανία και πάλι είχε νικήσει Σουηδούς ενώ έχανε 0-1 στο πρώτο μέρος. Σαράντα τέσσερα χρόνια οι Γερμανοί δεν είχαν καταφέρει ανατροπή σε τελική φάση Μουντιάλ.

Και δεν φαινόταν ότι θα το κατάφερναν ούτε και στο απίστευτο ματς του Σαββάτου. Είχαν απέναντί τους μια εξαιρετική σουηδική ομάδα και το τοξικό άγχος του αποκλεισμού.

Επί 94 λεπτά -είχε παιχτεί και ένα τετράλεπτο καθυστερήσεων- η παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία έβλεπε μπροστά της το φάντασμα του πρόωρου αποκλεισμού από τη συνέχεια του Μουντιάλ. Με δεδομένη τη νίκη νωρίτερα του Μεξικού επί της Νοτίου Κορέας (2-1) και με τους Σουηδούς πρώτα να ανοίγουν το σκορ και έπειτα να κρατούν την ισοπαλία, η Γερμανία που βρέθηκε να παίζει και με 10 παίκτες -λόγω της αποβολής του Μπόατενγκ- ήταν στο καναβάτσο.

Ακόμα και αν έπαιρνε την ισοπαλία, θα αρκούσε μετά στους Μεξικανούς και τους Σουηδούς μια βολική ισοπαλία για να προκριθούν αυτοί αντί των πρωταθλητών κόσμου στην επόμενη φάση του Μουντιάλ.

Επί 94 λεπτά, η Γερμανία δεν είχε βρει απέναντί της έναν αξιόμαχο και σκληροτράχηλο αντίπαλο που προηγήθηκε στο 32′ με γκολ του Τοϊβόνεν, αλλά και την τύχη. Στο δεύτερο λεπτό του έξτρα χρόνου ειδε την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι από το σουτ του Τζούλιαν Μπραντ.

2018-06-23T195255Z_1092579036_RC1AD3D884B0_RTRMADP_3_SOCCER-WORLDCUP-GER-SWE
Η μπάλα στο δοκάρι. Μια ακόμη χαμένη ευκαιρία για τους Γερμανούς να βάλουν γκολ (Reuters)

Ολα έμοιαζαν να έχουν χαθεί.

Ωσπου ήρθε το 95ο λεπτό. Ενα φάουλ στη δεξιά πλευρά της μεγάλης περιοχής των Σουηδών, ένα σουτ του Τόνι Κρόος και ήρθε η νίκη!

Soccer Football - World Cup - Group F - Germany vs Sweden - Fisht Stadium, Sochi, Russia - June 23, 2018 Germany's Toni Kroos scores their second goal REUTERS/Hannah McKay
Ο Τόνι Κρόος (διακρίνεται αριστερά με το Νο8) έχει εκτελέσει το φάουλ. Η μπάλα οδεύει στα δίχτυα (REUTERS/Hannah McKay)

2018-06-23T195832Z_1103184693_RC1EA7F18BF0_RTRMADP_3_SOCCER-WORLDCUP-GER-SWE

To γκολ του Κρόος, στα 94 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα είναι το πιο αργό γκολ που έχει πετύχει ποτέ η Γερμανία στην ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων.

tag-reuters.com,2018-newsml_RC17F489FB20-1398206987_768x432
Ο Μάρκο Ρόις πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης για τη Γερμανία (Reuters)
tag-reuters.com,2018-newsml_RC1EBC8306A0-1933673163_768x432
Ξέφρενοι πανηγυρισμοί από τους πολύ σκληρούς για να πεθάνουν Γερμανούς (Reuters)

Οχι ότι οι Γερμανοί έχουν εξασφαλίσει την πρόκρισή τους. Πρέπει να κερδίσουν τη Νότια Κορέα στο ματς της 27ης Ιουνίου ενώ την ίδια ώρα οι Σουηδοί θα καλούνται να νικήσουν το Μεξικό ώστε σε μια τριπλή ισοβαθμία να μείνουν έξω οι Μεξικάνοι!

Προς το παρόν η βαθμολογία είναι Μεξικό 6 βαθμοί, Γερμανία 3 β., Σουηδία 3 β. και Νότια Κορέα 0 β.

Κανείς πάντως δεν πιστεύει ότι μετά από αυτό η Γερμανία θα παραδώσει τα όπλα. Αλλωστε ακόμα και ο Γκάρι Λίνεκερ που πρώτος διατύπωσε τον αφορισμό ότι στο τέλος κερδίζουν οι Γερμανοί, έσπευσε να τον ενημερώσει με μια περιγραφή του ματς σε ένα tweet.