240
Οι παίκτες του Παναθηναϊκού λίγο πριν από την έναρξη του αγώνα με την Μπασκόνια για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, στο ΟΑΚΑ - Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου 2018 | ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ

Νίκη εν μέσω διαδήλωσης: Παναθηναϊκός-Μπασκόνια 80-76

Protagon Team Protagon Team 8 Φεβρουαρίου 2018, 23:14
|ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ

Αναμφισβήτητα, στο πίσω μέρος του μυαλού υπήρχαν όλα όσα συμβαίνουν τα τελευταία 24ωρα με το δημοψήφισμα. Φάνηκε στο ξεκίνημα του ματς με την Μπασκόνια, ωστόσο δεν κράτησε πολύ. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού έκαναν το καθήκον τους απέναντι στην Μπασκόνια (80-76) παρά το γεγονός ότι ενδεχομένως να σκέφτονταν ότι αυτό ίσως και να ήταν το τελευταίο τους ματς στην EuroLeague.

Για την ακρίβεια, στο ξεκίνημα του αγώνα οι παίκτες του Παναθηναϊκού παρουσιάστηκαν επηρεασμένοι από τα γεγονότα, το ΟΑΚΑ ήταν κάπως «παγωμένο», κάτι που η Μπασκόνια φρόντισε να εκμεταλλευτεί και να επιβάλει τον ρυθμό τους στα πρώτα λεπτά. Μάλιστα κατάφερε να πάρει και διαφορά επτά πόντων (13-20) δύο λεπτά πριν από το τέλος, κάνοντας ό,τι ακριβώς και οι υπόλοιπες ομάδες που αντιμετωπίζουν τους «πράσινους». Συγκεκριμένα «χτύπησε» στο «ζωγραφιστό» με τους Σενγκέλια και Βόιτμαν, με την άμυνα των γηπεδούχων να… μπάζει και να μην μπορεί να βρει αγωνιστικό ρυθμό.

Με τον Νικ Καλάθη να μοιράζει τις 11 από τις 21 ασίστ των «πρασίνων» και τους Γκιστ, Γκάμπριελ, Παππά και Σίνγκλετον να σημειώνουν διψήφιο νούμερο πόντων, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες, 80-76, απέναντι στην Μπασκόνια, για την 22η αγωνιστική της Euroleague.

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους, είχαν τον έλεγχο στη 2η και στην 3η περίοδο, αλλά στην 4η επέτρεψαν στους Βάσκους να επιστρέψουν από το -14 (67-53 στο 30ό λεπτό) μειώνοντας απειλητικά στο (-4), ενάμιση λεπτό πριν από τη λήξη.

Το κλέψιμο του Παππά υπήρξε καθοριστικό για τη 14η νίκη του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 46-40, 67-53, 80-76