318
Η Κόρι Γκάουφ δυσκολεύεται να πιστέψει τη νίκη της έναντι στην κορυφαία του τένις | REUTERS/Toby Melville

Πρεμιέρα-σοκ για τα φαβορί στο Γουίμπλεντον: Ηττα Τσιτσιπά – Μια 15χρονη νίκησε τη Βίνους Γουίλιαμς

Protagon Team Protagon Team 2 Ιουλίου 2019, 08:51
|REUTERS/Toby Melville

Με μια ήττα-έκπληξη -και μάλιστα από μια 15χρονη παίκτρια- αποχαιρέτησε το Γουίμπλεντον από τον πρώτο γύρο η Βίνους Γουίλιαμς, η οποία κατακτήσει το κορυφαίο τουρνουά τένις πέντε φορές στην καριέρα της. Δύο από τις πρωτιές της Γουίλιαμς έγιναν πριν καν γεννηθεί η αντίπαλός της!

Η Αμερικανίδα Κόρι Γκάουφ, νούμερο 313 στην παγκόσμια κατάταξη, κέρδισε με 2-0 σετ (6-4, 6-4) την Γουίλιαμς.

«Πρώτη φορά που κλαίω μετά από παιχνίδι», δήλωσε η Γκάουφ, η οποία είχε είδωλα τις αδελφές Γουίλιαμς, τη Βίνους και τη Σερένα. Και πράγματι, ο φακός την απαθανάτισε να μην μπορεί να πιστέψει τι συνέβη.

«Μετά από κάθε πόντο έλεγα  στον εαυτό μου “μείνε ήρεμη”», είπε η νεαρή Αμερικανίδα που είναι και η νεότερη παίκτρια που έχει αγωνιστεί στη διοργάνωση.

Μετά τον αγώνα, «η Βίνους μου έδωσε συγχαρητήρια, μου είπε να συνεχίσω και μου είπε καλή τύχη. Εγώ της είπα ευχαριστώ για όλα έκανε».

Ο Τσιτσιπάς κατά τον αγώνα του με τον Φαμπιάνο // REUTERS/Hannah McKay
Αποκλεισμός του Τσιτσιπά

Εν τω μεταξύ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποκλείστηκε και αυτός από τον πρώτο γύρο από τον ιταλό Τόμας Φαμπιάνο με 3-2 σετ.

Ο Τσιτσιπάς βρέθηκε σε κακή ημέρα και δεν κατάφερε να βρει τον ρυθμό του απέναντι στον Ιταλό που είναι στο νούμερο 89 της παγκόσμιας κατάταξης. Αν δεν είχε ισοφαρίσει σε 2-2 στο τέταρτο σετ θα είχε χάσει νωρίτερα.

Σε δηλώσεις του μετά τον αγώνα, ο Τσιτσιπάς τόνισε ότι δεν θα άξιζε τη νίκη ακόμα και αν κέρδιζε.

Για τον αντίπαλό του είπε ότι «έπαιζε καλύτερα από εμένα, δεν θα άξιζα τη νίκη, ακόμα και να κέρδιζα, γιατί δεν έπαιξα καλά. Ηταν πολύ καλύτερος.

» Επρεπε να χάσω στα τρία, όχι στα πέντε. Δεν ξέρω πώς πήγα στα πέντε. Μάλλον με το μαχητικό μου πνεύμα κατάφερα να πάρω δύο σετ. Ήταν πολύ πιο σταθερός από εμένα».

Αυτή ήταν η μεγαλύτερη νίκη στην ως τώρα καριέρα του Φαμπιάνο, που πρώτη φορά κερδίζει τενίστα στο top 10 της παγκόσμιας κατάταξης.