205
Το ματς είχε δυνατές μονομαχίες μεταξύ των αντιπάλων παικτών | ΑΠΕ-ΜΠΕ/Pixel/ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ

Κύπελλο Ελλάδος: Ο Αρης βγήκε «αλώβητος» (1-1) στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα [βίντεο]

Protagon Team Protagon Team 26 Σεπτεμβρίου 2018, 21:27
ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΕ: 26/9/2018, 21:55
Το ματς είχε δυνατές μονομαχίες μεταξύ των αντιπάλων παικτών
|ΑΠΕ-ΜΠΕ/Pixel/ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ

Μπορεί το ματς να μην είχε τεράστια βαθμολογική σημασία, αφού ήταν η 1η αγωνιστική στον όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδος, αλλά ήταν… ντέρμπι στην πόλη και, μάλιστα, έπειτα από αρκετά χρόνια.

Στο 25′ ο Πέλκας με πέναλτι άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ, αλλά ισοφάρισε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου ο Γκαρσία για το τελικό 1-1.

Στο 59′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κίτσιου για τον ΠΑΟΚ.

Ετσι, το 201ο ντέρμπι ΠΑΟΚ – Άρης δεν είχε νικητή.

Η πρώτη μονομαχία τους, λοιπόν, έπειτα από τεσσεράμιση χρόνια, έληξε ισόπαλη, με τις δύο ομάδες να παίρνουν τον πρώτο τους βαθμό στη φάση των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας και τον Αρη να κερδίζει τις εντυπώσεις.

Ραντεβού για τις δύο ομάδες στην έδρα του Άρη, στου Χαριλάου, στην 7η αγωνιστική της Super League.

Στο μεταξύ, ένας αστυνομικός των ΜΑΤ τραυματίστηκε από ρίψη βόμβας μολότοφ κατά τη διάρκεια των επεισοδίων που σημειώθηκαν νωρίτερα, έξω από τη θύρα 6, πριν από την έναρξη του ματς.

Ο αστυνομικός φέρει εγκαύματα στα χέρια.

Ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ, που έσπευσε στο σημείο μετέφερε τον τραυματία στο 424 στρατιωτικό νοσοκομείο.

Σημειώνεται ότι λίγο πριν τις 6 το απόγευμα της ίδιας ημέρας, ομάδα περίπου 150 οπαδών κινήθηκε εναντίον των αστυνομικών δυνάμεων, πετώντας βόμβες μολότοφ με τις δυνάμεις των ΜΑΤ να κάνουν χρήση δακρυγόνων.