228
H Μαρία Σάκκαρη συγχαίρει την Εμα Ραντουκάνου | Robert Deutsch-USA TODAY Sports

US Open: Δεν τα κατάφερε η Σάκκαρη στο ματς για τον τελικό – ήττα και αποκλεισμός

Protagon Team Protagon Team 10 Σεπτεμβρίου 2021, 08:11
H Μαρία Σάκκαρη συγχαίρει την Εμα Ραντουκάνου
|Robert Deutsch-USA TODAY Sports

Όπως στο Παρίσι, έτσι και στη Νέα Υόρκη ο ημιτελικός ήταν το όριο για τη Μαρία Σάκκαρη. Στο αγώνα που έκρινε τη μία θέση στον τελικό του Αμερικανικού Οπεν, ενός από τα τέσσερα μεγάλα (Γκραν Σλαμ) τουρνουά τένις του κόσμου, η ελληνίδα πρωταθλήτρια έχασε 2-0 σετ (6-1, 6-4) από την εκπληκτική Βρετανίδα Εμα Ραντουκάνου και αποκλείστηκε.

Η 18χρονη Ραντουκάνου είναι η αποκάλυψη του τουρνουά καθώς έχει φτάσει στον τελικό χωρίς να χάσει ούτε ένα (!) σετ και θα διεκδικήσει το τρόπαιο για πρώτη φορά στην καριέρα της.

Η Μαρία Σάκκαρη σε μια προσπάθειά της στον ημιτελικό. Δεν βρέθηκε σε καλή μέρα (Robert Deutsch-USA TODAY Sports)

Η Μαρία Σάκκαρη δεν μπήκε καλά στο πρώτο σετ, γεγονός που έδωσε μεγάλο ψυχολογικό αβαντάζ στην αντίπαλό της.

Σε κάθε περίπτωση η δεύτερη παρουσία της Σάκκαρη σε ημιτελικό τουρνουά Γκραν Σλαμ εφέτος -μετά από αυτή στο Ρολάν Γκαρός- αποτελεί μεγάλη επιτυχία και αποδεικνύει ότι έχει όλο το μέλλον μπροστά της

Στον τελικό η Ραντουκάνου θα αντιμετωπίσει την Λέιλα Φερνάντεζ από τον Καναδά που στον πρώτο νίκησε την Αρίνα Σαμπαλένκα. Ο τελικός είναι προγραμματισμένος για τις 23:00 (ώρα Ελλάδος, Eurosport 1).

Αξίζει να σημειωθεί ότι η πορεία της Σάκκαρη στο US Open την εκτόξευσε στην παγκόσμια κατάταξη: θα βρεθεί στο Νο13, θέση που αποτελεί την υψηλότερη για τενίστρια από την Ελλάδα.