Ο Μίλτος Τέντογλου πανηγυρίζει μετά τη νίκη του | REUTERS/Andrew Boyers

Protagon Team Protagon Team 3 Μαρτίου 2019, 16:05
ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΕ: 03/03/2019, 22:01
Ο Μίλτος Τέντογλου πανηγυρίζει μετά τη νίκη του
|REUTERS/Andrew Boyers

Το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου της Γλασκώβης στο άλμα εις μήκος κατέκτησε την Κυριακή ο Μίλτος Τεντόγλου, επιτυγχάνοντας μάλιστα την καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο.

Ο μόλις 20χρονος έλληνας αθλητής έκανε άλμα 8,38 μέτρα στην πέμπτη του προσπάθεια. Ετσι πέρασε τον Σουηδό Νίλσον Μόλντερ ο οποίος με άλμα στα 8.17 μ. ήταν μέχρι τότε μπροστά του.

Ο Μόλντερ δεν τον πέρασε στο τελευταίο άλμα και ο Τεντόγλου δεν χρειάστηκε καν να δοκιμάσει για την έκτη προσπάθεια.

Ο πρωταθλητής μας κατέκτησε το δεύτερο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιο, μετά και το ευρωπαϊκό του ανοικτού στίβου στο Βερολίνο.

Νωρίτερα, η Βούλα Παπαχρήστου κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο στο τριπλούν γυναικών με  άλμα στα 14,50 μέτρα.

Ακολούθησε ένα ακόμα μετάλλιο, χάλκινο αυτή τη φορά, για τη Νικόλ Κυριακοπούλου στο άλμα επί κοντώ, αγώνισμα στο οποίο συμμετείχε και η Κατερίνα Στεφανίδη αλλά δεν τα κατάφερε και έμεινε εκτός βάθρου (τέταρτη) για πρώτη φορά μετά το 2015.

Η Νικόλ Κυριακοπούλου έκανε δυο επιτυχημένες προσπάθειες στα 4,45 μ. και 4,65 μ., ενώ απέτυχε να περάσει το 4,75 μ. στον τελικό του αγωνίσματος. Από εκεί και πέρα η Κατερίνα Στεφανίδη έμεινε στην τέταρτη θέση καθώς δεν κατάφερε να πιάσει τον καλό εαυτό της και δεν πέρασε τα 4,75 μ. μένοντας εκτός βάθρου για πρώτη φορά στην καριέρα της μετά το 2015.