231
Οι παίκτες της Σπόρτινγκ πανηγυρίζουν - δεν ήταν και λίγα τα τρία γκολ που πέτυχαν | REUTERS/Costas Baltas

Ο Ολυμπιακός έχασε από τη Σπόρτινγκ Λισσαβόνας (2-3) αλλά έσωσε την αξιοπρέπειά του

Protagon Team Protagon Team 12 Σεπτεμβρίου 2017, 23:44
|REUTERS/Costas Baltas

Τι κι αν έκανε έναν χρόνο υπομονή, έμαθε από τα περσινά παθήματα του και πέρασε με επιτυχία τις «εξετάσεις» των προκριματικών;

Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε το βράδυ της Τρίτης τη Σπόρτινγκ Λισσαβόνας στο κατάμεστο «Καραϊσκάκης» και ήθελε το τρίποντο για να γιορτάσει την επιστροφή του στο Champions League, έπειτα από έναν χρόνο απουσίας.

Η γιορτή, όμως, έγινε εφιάλτης, αφού η ομάδα του Πειραιά ηττήθηκε δεχόμενη τρία γκολ και μπόρεσε να αντιδράσει λίγο πριν σφυρίξει ο διαιτητής τη λήξη της αναμέτρησης.

Ηταν το 2ο λεπτό όταν ο Ντουμπιά εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της ερυθρόλευκης άμυνας και έδωσε το προβάδισμα στη Σπόρτινγκ. Αντίστοιχα, στο 13′ ο Ζέλσον έφυγε στην κόντρα διαμορφώνοντας το 0-2. Και στο 43′ ο Φερνάντες βγήκε μόνος του και πέτυχε το 0-3!

2017-09-12T200527Z_1035348913_RC1161ED7B10_RTRMADP_3_SOCCER-CHAMPIONS-OLY-SLI
Ο προπονητής του Ολυμπιακού παρακολουθεί άναυδος την εξέλιξη του παιχνιδιού (REUTERS/Costas Baltas)

Λίγο πριν από την εκπνοή των καθυστερήσεων, ήρθαν τα δύο γκολ για τον Ολυμπιακό! Ωραία ατομική ενέργεια από τον Πάρντο και διαγώνιο σουτ για το 1-3. Λίγο αργότερα, πάλι ο Φελίπε Πάρντο -μπήκε αλλαγή στο 78′- στο 92′ μείωσε στο τελικό 2-3, με προβολή, έπειτα από σέντρα από τα αριστερά.

Ευτυχώς, επειδή όλα μπορεί να παίξουν ρόλο στη συνέχεια – σε περίπτωση ισοβαθμίας…

Πάντως, ο Ολυμπιακός θα πρέπει να προβληματιστεί και να βελτιωθεί, καθώς τα δύο επόμενα παιχνίδια του θα είναι τα πλέον δύσκολα τη φετινή σεζόν – με Γιουβέντους και Μπαρτσελόνα, εκτός έδρας.