324
Ο Νικ Καλάθης πάλεψε, αλλά στο τέλος γλίστρισε και έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει για την Εθνική κάτι καλύτερο | ΙΝΤΙΜΕ/MATΘΑΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

H Εθνική στο καναβάτσο – έχασε από τους Γάλλους με 95-87

Protagon Team Protagon Team 2 Σεπτεμβρίου 2017, 18:50
|ΙΝΤΙΜΕ/MATΘΑΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

Από την πρεμιέρα και την ευρεία νίκη επί της αδύναμης Ισλανδίας, είχε εντοπιστεί το βασικό πρόβλημα της Εθνικής Ελλάδος στο Ευρωμπάσκετ στο Ελσίνκι: ήταν τα «νεκρά» διαστήματα, η έλλειψη διάρκειας. Το είχαν παραδεχτεί οι παίκτες, το είχε διακρίνει και ο Κώστας Μίσσας, το είχαν πει και οι δημοσιογράφοι. Στο ματς με τη Γαλλία το απόγευμα του Σαββάτου το «νεκρό» διάστημα αποδείχτηκε πολύ μεγάλο για να ανατραπεί στο τέλος. Ετσι γνώρισε την ήττα με 95-87…

Η Εθνική σπατάλησε τρία ολόκληρα δεκάλεπτα, παίζοντας μια αναποτελεσματική άμυνα – ενδεικτικό ότι σε 30 λεπτά αγώνα είχε δεχτεί ήδη 75 πόντους, ενώ μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο είχε δεχτεί 27!

Κάποια στιγμή ξύπνησε. Εβγαλε ένταση στο παρκέ, χάρη και στην παρουσία του Θανάση Αντετοκούνμπο και την ευστοχία από τη γραμμή του τριπόντου των Σλούκα, Καλάθη και Πρίντεζη. Επιχείρησε τη μεγάλη ανατροπή, και επέστρεψε από το εφιαλτικό -24 (47-71), μειώνοντας -χάρη και σε 4 τρίποντα- στους 6 πόντους, 72-78, περίπου 6 λεπτά πριν το φινάλε.

Ωστόσο μετά οι Γάλλοι κατάφεραν να διαχειριστούν την πίεση. Κάποια σουτ που δεν μπήκαν, κάποια λάθη, όπως ένα γλίστριμα του Νικ Καλάθη στο τελευταίο λεπτό δεν άφησαν την Εθνική να φτάσει σε απόσταση αναπνοής.

1741218
Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο καρφώνει στο καλάθι των Γάλλων. Ο μεγάλος των αδελφών Αντετοκούνμπο βοήθησε στην ανάκαμψη της Εθνικής, αλλά ήταν πια αργά (INTIME)

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της χάλκινης στο Ευρωμπάσκετ του 2015 Γαλλίας, μετά το «στραπάτσο» της πρεμιέρας του 1ου ομίλου από τη Φινλανδία.

Την Κυριακή (3/9, 16:30), οι παίκτες του Κώστα Μίσσα αντιμετωπίζουν τη Σλοβενία για την 3η αγωνιστική.

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 36-55, 57-75, 87-95

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλάθης 15 (2τρ., 4ριμπ., 4ασ.), Μπουρούσης 7, Σλούκας 15 (1τρ., 5ριμπ., 7ασ.), Παππάς 8 (1), Παπαγιάννης, Πρίντεζης 22 (2), Παπανικολάου, Μάντζαρης 3 (1), Αγραβάνης, Παπαπέτρου 5 (1), Αντετοκούνμπο 12 (6ριμπ.).

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Σεραφέν 9, Ερτέλ 13 (1), Λοβέρν 21 (10/14 σουτ, 11ριμπ.), Φουρνιέ 21 (2), Ντε Κολό 16 (3), Ντιό 3, Βέστερμαν 2, Πουαριέ, Λαμπεϊρί 8, Τουπάν, Τζάκσον 2.