| Intime

Ηττα με 1-0 για τον Ολυμπιακό από τη Μάντσεστερ Σίτι

Protagon Team Protagon Team 25 Νοεμβρίου 2020, 22:39
|Intime

Με ένα γκολ του Φοντέν επικράτησε με 1-0 η Μάντσεστερ Σίτι του Ολυμπιακού, στην πρεμιέρα του 2ου γύρου των ομίλων του Champions League.

Η ομάδα του Πειραιά κατέβηκε την Τετάρτη στο «Καραΐσκάκη» με μεγάλες ελλείψεις – δεν υπολόγιζε τους Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί, Χασάν, Μπρούμα , Χολέμπας και Ραντζέλοβιτς – και αρκετά προβλήματα. Απέναντί της η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, που κατέβασε στο γήπεδο τα περισσότερα αστέρια του.

Στα πρώτα 30 λεπτά ο Ολυμπιακός κράτησε την ισοπαλία, αλλά στη συνέχεια η Σίτι άρχισε να βγαίνει πιο επιθετικά, ανοίγοντας το σκορ στο 36. Λίγο πριν το ημίχρονο είχε μάλιστα δύο ευκαιρίες να διπλασιάσει τα τέρματα

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σίτι πίεσε και πάλι τον Ολυμπιακό που έχασε μια καλή ευκαιρία για το 1-1 στο 88 με τον Φορτούνη.

Καθοριστικό για τη συνέχεια για τον Ολυμπιακό θα είναι το αποτέλεσμα του αγώνα Μαρσέιγ – Πόρτο.