163
Ο Ρονάλντο (στο μέσον) και οι συμπαίκτες του στη Ρεάλ μπορούν να σκέφτονται ήδη τον τελικό της διοργάνωσης | Reuters / Sergio Perez

Ρεάλ – Ατλέτικο 3-0: Νίκη με «μαγεία» Ρονάλντο

Protagon Team Protagon Team 2 Μαΐου 2017, 23:44
|Reuters / Sergio Perez

Αντίπαλοι σε δύο τελικούς (2014, 2016) και ενδιάμεσα σε προημιτελική φάση (2015) με τη «βασίλισσα» νικήτρια παντού, η Ατλέτικο αναζητούσε το βράδυ της Τρίτης «εκδίκηση» σε αυτή τη διπλή σύγκρουση – πρώτα στο «Μπερναμπέου» και μετά (10/5) στο «Καλντερόν».

Στο «Σαντιάγκο, όμως, δεν τα κατάφερε, αφού ηττήθηκε με 3-0, με γκολ που σημείωσε ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο πρώτο ημίχρονο, μόλις στο 10ο της συνάντησης, και στην επανάληψη, στο 73′ -μ’ ένα τρομερό σουτ στην κίνηση- και στο 86′: ο Βάθκεθ μπήκε απ’ τα δεξιά στη μεγάλη περιοχή, έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι και ο Ρονάλντο, με πλασέ, έκανε το 3-0!

Εδώ, το πρώτο γκολ του ματς

Το δεύτερο τέρμα…

Με αυτό το σκορ, η Ρεάλ έκανε ένα τεράστιο βήμα για πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.

Το τρίτο γκολ του παιχνιδιού

Ταυτόχρονα, ο Κριστιάνο Ρονάλντο έχει σημειώσει 51 γκολ σε φάση ομίλων και 51 σε νοκ άουτ! Το βράδυ της Τρίτης έκανε δεύτερο συνεχόμενο χατ τρικ και έφτασε τα 10 γκολ σε 11 αγώνες στο φετινό Champions League.