739
Η δουλειά ολοκληρώθηκε: ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Μακάμπι 81-72 και επέστρεψε εκεί όπου ανήκει | ΙΝΤΙΜΕNEWS

Ο Παναθηναϊκός στο Φάιναλ Φορ του Βερολίνου – νίκησε τη Μακάμπι!

Protagon Team Protagon Team 7 Μαΐου 2024, 23:11
|ΙΝΤΙΜΕNEWS

Πέρυσι ήταν 17ος, προτελευταίος στην Euroleague. Τώρα είναι στο Φάιναλ Φορ του Βερολίνου! Σε ένα «καυτό» ΟΑΚΑ, το βράδυ της Τρίτης του Πάσχα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 81-72 της Μακάμπι Τελ Αβίβ και προκρίθηκε στην τελική φάση, όπου θα διεκδικήσει το έβδομο αστέρι της ιστορίας του.

Η αλήθεια είναι ότι η ισραηλινή ομάδα έκανε καλύτερο ξεκίνημα, έχοντας «διαβάσει» πιο σωστά ένα ματς στο οποίο ήξερε ότι έμπαινε με έλλειμμα στο ισοζύγιο των ρόστερ: οι παίκτες του Οντέτ Κάτας είχαν πλουραλισμό στις επιλογές τους στην επίθεση και «κλείδωσαν» του ατού του ΠΑΟ: ο Εργκίν Αταμάν αναγκάστηκε να αντικαταστήσει γρήγορα τον Σλούκα με τον Γκραντ, ενώ παράλληλα ο έλεγχος των ριμπάουντ παρέμενε βασικό πρόβλημα των γηπεδούχων. Το σκορ στο 6’ ήταν 8-15 υπέρ της Μακάμπι Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και βρήκε σημαντικά σουτ με τους Ναν και Γκραντ, ενώ τον βοήθησε και η ενέργεια που έφερε από τον πάγκο ο Ερνανγκόμεθ, ώστε να κλείσει το δεκάλεπτο στο -2 (21-19).

Ο ρυθμός στη δεύτερη περίοδος ήταν ελαφρώς ανεβασμένος, με τους Πράσινους να φέρνουν το ματς στα ίσα και την εξέδρα να… ζεσταίνεται για τα καλά (24-24, 12′). Ένα σερί 5-0 έβαλε την ελληνική ομάδα μπροστά, ενώ ο Σλούκας έφερε το πρώτο +2 (32-30, 15′) μετά την αρχή του αγώνα. Οι παίκτες του Κάτας όμως αντέδρασαν και χάρη σε λίγη τύχη, αλλά κι ένα επί μέρους 7-2 βρέθηκαν ξανά στο +5 (39-34, 18′). Η απάντηση ήταν άμεση και ο Παπαπέτρου έφερε το 39-39, 69″ πριν το ημίχρονο, βάζοντας άλλο ένα μεγάλο σουτ σε αυτήν τη σειρά. Το ημίχρονο έληξε στο 41-41.

Ο Καλαϊτζάκης καρφώνει. Ωστόσο ήταν στην άμυνα που έκανε τη διαφορά (ΙΝΤΙΜΕ)

Οι ομάδες βγήκαν αγχωμένες από τα αποδυτήρια, όμως η Μακάμπι εκμεταλλεύτηκε τα συνεχόμενα φάουλ υπέρ της που έδωσαν οι διαιτητές και πέρασε ξανά στο +3 (46-43, 23′). Σε εκείνο το σημείο ανέλαβαν δράση οι Ναν και Σλούκας, που δημιούργησαν ένα σερί 6-0 για το 49-46, πριν απαντήσει ο ΝτιΜπαρτολομέο με άλλο ένα τρίποντο (25′).

Οι χαμένες βολές του Λεσόρ —που παραμένουν ένα άλυτο πρόβλημα— στερούσαν από τον Παναθηναϊκό τη δυνατότητα να δημιουργήσει έναν «αέρα» νίκης, ενώ από την άλλη, οι παίκτες της Μακάμπι έβρισκαν συνεχώς τον τρόπο να χτυπούν την άμυνα των Πρασίνων (53-49, 26′). Ο Μπλατ πήρε τη… σκυτάλη σε ό,τι αφορά τα τρίποντα ενώ η ομάδα του βρισκόταν υπό πίεση (56-54, 27′). Ο Ερνανγκόμεθ έφερε σημαντικούς πόντους από τον πάγκο, με το παιχνίδι να συνεχίζει να πάει στο… σουτ (56-56, 29′).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στην τελευταία περίοδο προηγούμενος με δύο πόντους (58-56) και τότε κρίθηκαν όλα: με τρία συνεχόμενα κλεψίματα να δίνουν το στίγμα (61-56, 32′) και ενώ ο Αταμάν δεν είχε τον Σλούκα, που έμεινε για αρκετή ώρα στον πάγκο εξαιτίας ενός μικροτραυματισμού, ο Ναν έπαιζε και για τον αρχηγό του, εκτοξεύοντας για πρώτη φορά τη διαφορά στο +8 (64-56, 33′). Η παρουσία του Καλαϊτζάκη στο παρκέ είχε αλλάξει πλήρως την εικόνα της ομάδας του στην άμυνα. Χαρακτηριστικό είναι ότι σε πέντε λεπτά, οι γηπεδούχοι είχαν δεχθεί μόλις δύο πόντους (67-58, 35′).

Ο Ναν «πυροβολεί». Ο Αμερικανός οδήγησε τον ΠΑΟ στην ιστορική πρόκριση (INTIME)

Ο ρυθμός στο τελευταίο τετράλεπτο ανέβηκε, με τον Ναν να φορτώνει το καλάθι της Μακάμπι με συνεχόμενους πόντους (73-64, 36′). Οι Ισραηλινοί επιχείρησαν να διατηρηθούν κοντά, αλλά η ασφυκτική άμυνα των Πρασίνων από τη μία, και η κυριαρχία του Λεσόρ στην αντίπαλη ρακέτα από την άλλη, έφεραν τους Αθηναίους στο +10 (77-67) με 2’08” στο ρολόι. Οι Ισραηλινοί επιχείρησαν να επιστρέψουν, όμως ο Ναν, που τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους και έξι τρίποντα δεν τους άφησε: με ένα τρίποντο, έκανε το 81-69 στα 54.6″. Τα τελευταία δευτερόλεπτα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό να σφραγίζει την επιστροφή του σε Φάιναλ Φορ ύστερα από 12 ολόκληρα -και ως έναν βαθμό «πέτρινα»- χρόνια. Σκορ: 81-72.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 41-41, 58-56, 81-72

Παναθηναϊκός (Έργκιν Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 15 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Παπαπέτρου 10 (2/5 τρίποντα), Γκραντ 3 (4 ασίστ), Ναν 26 (6/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λεσόρ 9 (11 ριμπάουντ, 3/14 βολές), Αντετοκούνμπο 2, Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ 11 (1/3 τρίποντα), Μήτογλου 3 (7 ριμπάουντ)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Οντέντ Κάτας): Κλίβελαντ 2 (2 ριμπάουντ), Γουέμπ 3, Μπράουν 19 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μένκο, Σόρκιν, ΝτιΜπαρτολομέο 9 (3/5 τρίποντα), Ριβέρο 8 (4 ριμπάουντ), Κοέν 4 (3 ριμπάουντ), Κοέν 4 (3 ριμπάουντ), Τόμασον, Νίμπο 14 (7 ριμπάουντ), Μπλατ 9 (3/3 τρίποντα), Κόλσον 4 (3 ριμπάουντ)