Ρολάν Γκαρός: «Επεσε» γενναία μαχόμενος τον Τζόκοβιτς ο Τσιτσιπάς

Protagon Team Protagon Team 9 Οκτωβρίου 2020, 23:39
Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε ο Τσιτσιπάς
|ΙΝΤΙΜΕ NEWS

Σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι, ο φοβερός Στέφανος Τσιτσιπάς δεν τα κατάφερε στον ημιτελικό του Roland Garros απέναντι στον Νόβακ Τζόκοβιτς και έχασε με 3-2 σετ.

Ο έλληνας τενίστας βρέθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του στον ημιτελικό του γαλλικού Όπεν, αλλά απέναντι του είχε το νούμερο 1 της παγκόσμιας κατάταξης, τον Νόλε Τζόκοβιτς.

Το πρώτο σετ έληξε με 6-3 υπέρ του Σέρβου σε 43 λεπτά, ενώ το δεύτερο σετ ολοκληρώθηκε με 6-2 σε 44 λεπτά.

Στο τρίτο σετ, ο 22χρονος άσος δυσκόλεψε τον Νο 1 και κατάφερε να μειώσει σε 2-1 σετ επικρατώντας με 7-5 σε 58 λεπτά.

Στο τέταρτο σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς ισοφάρισε σε 2-2, πάλι σε 58 λεπτά, κατακτώντας το με 6-4 και η πρόκριση στον τελικό κρίθηκε στο πέμπτο και τελευταίο σετ.

Όμως, στο κρίσιμο σημείο μίλησε η εμπειρία και ο Σέρβος πήρε την πρόκριση για τον τελικό με 3-2 σετ, έπειτα από σχεδόν τέσσερις ώρες αγώνα.

Στον τελικό ο Τζόκοβιτς θα παίξει με τον Ράφα Ναδάλ.

Ο Τσιτσιπάς είχε μια εκπληκτική πορεία έως τώρα στο τουρνουά έχοντας φτάσει στους τέσσερις του Roland Garros, έχοντας κερδίσει διαδοχικά τους Κουέβας, Μπέντενε, Ντιμιτρόφ και Ρούμπλεφ.

Πάντως, παρά την ήττα του από τον Νόβακ Τζόκοβιτς, την Δευτέρα ο Τσιτσιπάς θα βρίσκεται στο νούμερο 5 της παγκόσμιας κατάταξης.