Ο Αντετοκούνμπο μια νίκη μακριά από το πρωτάθλημα του NBA

Protagon Team Protagon Team 18 Ιουλίου 2021, 10:57
O Αντετοκούνμπο εφορμά στο καλάθι των Σανς
|Mark J. Rebilas-USA TODAY Sports

Η στιγμή ήταν σχεδόν όσο χαρακτηριστική με τη μεγαλειώδη τάπα του Γιάννη Αντετοκούνμπο που έκανε το 2-2 στους τελικούς του NBA. Αυτή τη φορά μάλιστα, στην έδρα των Φοίνιξ Σανς: Λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του πέμπτου τελικού και ενώ οι γηπεδούχοι ήταν έναν πόντο πίσω στο σκορ (119-120) αλλά είχαν την κατοχή, ο Χόλιντεϊ έκλεψε την μπάλα από τον Μπούκερ και πάσαρε στον Giannis, οποίος δείχνοντας απίστευτη δύναμη και αντοχή ύστερα από έναν τέτοιο αγώνα, κάρφωσε κέρδισε και φάουλ και κλείδωσε τη νίκη: 119-123!

Για να κάνουν το 3-2 και να απέχουν πλέον μόλις μια νίκη από το δεύτερο πρωτάθλημα της ιστορίας τους -πενήντα χρόνια από την εποποιία του νεαρού Καρίμ Αμπντούλ Τζαμπάρ και του Όσκαρ Ρόμπερτσον- οι Μπακς χρειάστηκε να έχουν και πάλι σε σπουδαία μέρα την τριπλέτα Αντετοκούνμπο, Κρις Μίντλετον και Τζρου Χόλιντεϊ: οι τρεις τους σημείωσαν συνολικά 88 πόντους.

Ο Giannis έκανε ακόμα μία τεράστια εμφάνιση (32 πόντοι, 14/22 δίποντα, 4/11 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 31 λεπτά) και σφράγισε τη νίκη.

Ο Κρις Μίντλετον ήταν εντυπωσιακός (29 πόντοι, 9/15 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Αλλά αυτός που άλλαξε τον ρου της βραδιάς για τους Μπας ήταν ο Τζρου Χόλιντεϊ πραγματοποίησε ονειρική εμφάνιση με 27 πόντους (9/14 δίποντα, 3/6 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 13 ασίστ, είχε τρία κλεψίματα -μεταξύ αυτών το πλέον καθοριστικό στο τέλος. Και όλα αυτά παίζοντας 42 λεπτά!

Ο πέμπτος τελικός δεν ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Μπουντενχόλζερ, καθώς οι Μπακς βρέθηκεανπίσω στο σκορ με 37-21 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια, όμως, έπαιξαν πιο σκληρή άμυνα, μείωσαν στο ημίχρονο σε τρεις πόντους και στην τρίτη περίοδο είχαν περάσει μπροστά με 10.

Η φάση του αγώνα πάντως έγινε λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Οι Σανς ήταν ένα πόντο πίσω στο σκορ (119-120) και είχαν την κατοχή. Ο Χόλιντέι, όμως, έκλεψε την μπάλα από τον Μπούκερ πάσαρε στον Giannis, ο οποίος κάρφωσε και κλείδωσε τη νίκη.

Οι Μπακς τα ξημερώματα της Τετάρτης στην έδρα τους θα προσπαθήσουν να γράψουν ιστορία και να κατακτήσουν το δεύτερο πρωτάθλημα για το Μιλγουόκι.

Αντετοκούνμπο και Μίντλεντον πανηγυρίζουν (Mark J. Rebilas-USA TODAY Sports)