436
Οι παίκτες της ΤΣΣΚΑ αγκαλιασμένοι πανηγυρίζουν τη νίκη. Πίσω τους οι παίκτες της ΑΕΚ προσπαθούν να καταλάβουν τι τους βρήκε | ΙΝΤΙΜΕ

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας χάλασε τη «φιέστα» της ΑΕΚ

Protagon Team Protagon Team 25 Ιουλίου 2017, 23:12
|ΙΝΤΙΜΕ

Η επιστροφή της ΑΕΚ στα προκριματικά του Champions League είχε διαφημιστεί ως γιορτή. Είχε συμπέσει, βλέπετε, με την ανακοίνωση ότι ο σύλλογος έλαβε στα χέρια του την άδεια για το χτίσιμο του νέου γηπέδου στη Νέα Φιλαδέλφεια για την οποία τόσα και τόσα έγιναν -μέχρι και ειδική τροπολογία στη Βουλή είχε περάσει. Ομως αυτή η γιορτή ήταν ένα ποδοσφαιρικό φιάσκο: η ΑΕΚ έφυγε από το ΟΑΚΑ ηττημένη κατά κράτος από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 0-2. Και τα όποια όνειρα για «σεντόνια» της μεγαλύτερης διασυλλογικής διοργάνωσης έσβησαν πρόωρα.

Οι «Κιτρινόμαυροι», που απογοήτευσαν τους δεκάδες χιλιάδες οπαδούς τους που έσπευσαν στο ΟΑΚΑ, χρειάζονται τώρα ένα θαύμα σε μια εβδομάδα στη Μόσχα για να προκριθούν στα πλέι οφ του Champions League…

1723851
H φάση του 0-1. Οι Ρώσοι ανενόχλητοι στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΚ

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ εμφανίστηκε ανέτοιμη, χωρίς ψυχολογικά αποθέματα και με παιδική συμπεριφορά ειδικά στις στημένες φάσεις. Ενδεικτικό είναι το γεγονός ότι και τα δύο γκολ της ρωσικής ομάδας προέκυψαν από κόρνερ, όταν και τις δύο φορές οι παίκτες της ΤΣΣΚΑ (ο Τζαγκόεφ στο 45′ και ο Βέρνμπλουμ στο 56′) εκτέλεσαν ανενόχλητοι τον Ανέστη.

Αν μπορεί κάτι να επικαλείται ο Χιμένεθ είναι ότι η ομάδα του ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της. Την πρώτη καλή ευκαιρία την έχασε στο 19’ όταν ο Χριστοδουλόπουλος βρέθηκε τετ α τετ με τον Ακινφέεφ, αλλά άργησε υπερβολικά και έδωσε την ευκαιρία στον τερματοφύλακα της ΤΣΣΚΑ να διώξει.

Στο 28’ οι Ρώσοι έφτασαν μια ανάσα από το γκολ. Ο Βέρνμπλουμ έξω από την περιοχή σούταρε η μπάλα κόντραρε στον Σιμόες και κατέληξε στο δοκάρι. Κι ενώ το ημίχρονο θα λήξει ισόπαλο, η ΤΣΣΚΑ ισοφάρισε στην τελευταία φάση. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Βάσιν έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα πήγε στον αμαρκάριστο Τζαγκόεφ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΤΣΣΚΑ μπήκε πιο δυνατά και ευδοκίμησε να πετύχει γρήγορα ένα δεύτερο τέρμα. Στο 56’ ο Βιτίνιο εκτέλεσε το κόρνερ κι ο Βέρνμπλουμ νίκησε τον Ανέστη κι έκανε το 2-0.

1723886
Το σκορ στα μάτριξ του ΟΑΚΑ.

Στην οικονομία του παιχνιδιού, στην ΑΕΚ μοιάζει να της στοίχισε το γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου – η ανάπαυλα δεν βοήθησε και οι παίκτες του Χιμένεθ φάνηκε ότι δεν μπόρεσαν να συνέλθουν από το σοκ. Στην επανάληψη η ελληνική ομάδα ήταν εντελώς ακίνδυνη επιθετικά και η «καθαρή» ήττα ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα. Σε κάθε περίπτωση ωστόσο είναι φανερό ότι η ΑΕΚ θέλει ενίσχυση καθώς το υπάρχον έμψυχο δυναμικό δεν δείχνει ικανό για κάτι περισσότερο από τέτοιες ατυχείς ευρωπαϊκές βραδιές…