Euroleague: Ο Ολυμπιακός πέρασε από το ΟΑΚΑ – νίκη με 71-78 επί του ΠΑΟ

Protagon Team Protagon Team 9 Οκτωβρίου 2020, 23:10
Ενας «δαιμονισμένος» Πρίντεζης ήταν ο ηγέτης του ΟΣΦΠ
|ΙΝΤΙΜΕ NEWS

Ο Ολυμπιακός «άλωσε» το ΟΑΚΑ, επικρατώντας με σκορ 78-71 και με αυτόν τον τρόπο σημείωσε την πρώτη του φετινή νίκη στη διοργάνωση.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξε την ανωτερότητά της απέναντι στους Πράσινους από το ξεκίνημα, όταν και προηγήθηκε με σκορ 12-22 στην πρώτη περίοδο.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Γιώργος Μπαρτζώκας παρέταξε στο παρκέ τους Τζένκινς, Σπανούλη, Χάρισον, Βεζένκοφ και Μάρτιν και η διαφορά έφτασε στο +14 (15-29) στο 13′ αλλά ακολούθως το “τριφύλλι” αντέδρασε και με μακρινά σουτ από τους Κασελάκη και Ουάιτ κατάφεραν να μειώσουν το σκορ σε 35-44 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός μπήκε με τη διάθεση να αντιδράσει και να μειώσει τη διαφορά στο σκορ και σε συνδυασμό με τα λάθη του ΟΣΦΠ η διαφορά στο σκορ «ροκανίστηκε» σε 57-62.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός είχε πρωταγωνιστή τον ΜακΚίσικ, ο οποίος με έξι σερί πόντους έφερε τη διαφορά στο +10 (62-72) στο 37′.

Το ματς, πλέον, είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να φτάνει στη νίκη.

Μεγάλη μορφή του ματς και MVP ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης ολοκληρώνοντας το ματς έχοντας 17 πόντους (6/7 δίποντα) και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 35-44, 57-62, 71-78