Η προβολή του Σεμέδο για το 1-0 | Facebook

Champions League: Τελείωσε τη… δουλειά ο Ολυμπιακός στο Φάληρο

Protagon Team Protagon Team 13 Αυγούστου 2019, 23:18
Η προβολή του Σεμέδο για το 1-0
|Facebook

Ο Ολυμπιακός με το αβαντάζ του υπέρ του 1-0 από το πρώτο παιχνίδι υποδέχτηκε την τουρκική Μπασακσεχίρ έχοντας ως στόχο την πρόκριση στα play offs του Champions League και τελείωσε σχετικά εύκολα τη… δουλειά επικρατώντας ξανά στο «Γ. Καραϊκσάκης» με 2-0.

Δεν ήταν απλή διαδικασία πάντως για τους Ερυθρόλευκους. Μπορεί να ξεκίνησαν το ματς με ένα δοκάρι αλλά πολύ συχνά –ίσως και ανησυχητικά συχνά– χρειάστηκε να επέμβει σωτήρια ο Σα για να εμποδίσει την τουρκική ομάδα να σκοράρει. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε ένα ματς όπου ο Ολυμπιακός κέρδισε με 2-0 ως πολυτιμότερος παίκτης του αναδείχθηκε ο τερματοφύλακάς του.

Από τη στιγμή λοιπόν που ελέω Σα η Μπασακσεχίρ δεν μπόρεσε να βάλει γκολ, ήρθε η σειρά του Ολυμπιακού στο β’ μέρος.

Το σκορ άνοιξε ο Σεμέδο στο 55ο λεπτό με προβολή και το 2-0 έκανε ο Βαλμπουενά με πέναλτι στο 78ο λεπτό.

Πλέον, οι Ερυθρόλευκοι έχουν ένα ακόμη βήμα για τους χρυσοφόρους ομίλους του Champions League. Καλούνται να αποκλείσουν τη Ρωσική Κράσνονταρ, η οποία κατάφερε να νικήσει 3-2 στο Οπόρτο και να κάνει την έκπληξη βγάζοντας εκτός κούρσας την Πόρτο.

Ο Σεμέδο πανηγυρίζει έξαλλα το πρώτο γκολ του Ολυμπιακού

Το πρώτο ματς με τη ρωσική ομάδα θα γίνει στις 21 Αυγούστου στο Φάληρο ενώ η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για τις 27 Αυγούστου.