385
Οι παίκτες της Τσέλσι πανηγυρίζουν - βγήκαν νικητές από το μαρτύριο των πέναλτι | Reuters

Απίστευτο: Αγγλικός τελικός και στο Europa League μετά το θρίλερ της Τσέλσι!

Protagon Team Protagon Team 10 Μαΐου 2019, 01:36
Οι παίκτες της Τσέλσι πανηγυρίζουν - βγήκαν νικητές από το μαρτύριο των πέναλτι
|Reuters

Ποιο Brexit; Αυτό δεν έχει ξαναγίνει! Τέσσερις αγγλικές ομάδες θα βρίσκονται στους δύο τελικούς των ευρωπαϊκών κυπέλλων στο ποδόσφαιρο ύστερα και από τους κατά το ήμισι δραματικούς ημιτελικούς του Europa League το βράδυ της Πέμπτης. Και αν η Αρσεναλ είχε εύκολη δουλειά στην Ισπανία, δεν συνέβη το ίδιο με την Τσέλσι που έπρεπε να φτάσει στα πέναλτι για να αποκλείσει τη μαχητική Αϊντραχτ στο Λονδίνο.

Το Λονδίνο που μετράει τρεις (!) ομάδες στους τελικούς: Τότεναμ στο Champions League, το βράδυ της 1ης Ιουνίου κόντρα στη Λίβερπουλ στη Μαδρίτη, και Αρσεναλ και Τσέλσι, το βράδυ της 29ης Μαΐου στο Μπακού του Αϊζερμπαϊτζάν!

Ενα κουβάρι οι παίκτες της Αρσεναλ, πανηγυρίζουν την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης

Η Αρσεναλ είχε εύκολο έργο. Μετά το 3-1 του πρώτου αγώνα είχε σαφές προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Europa League και επιβεβαίωσε τα προγνωστικά καθώς επικράτησε με 2-4 της Βαλένθια στο «Μεστάγια».

Τα γκολ στο 11′ και το 58′ ο Γκαμεϊρό για τους γηπεδούχους και στο 17′, 69′ και 89′ ο Ομπαμεγιάνγκ, ενώ προηγήθηκε και γκολ στο 50′ από τον Λακαζέτ.

Στον άλλον ημιτελικό, ωστόσο, έσπασαν καρδιές. Η Τσέλσι υποδέχτηκε την Αϊντραχτ στη ρεβάνς του 1-1 της Φρανκφούρτης.

Ο Γιόβιτς πανηγυρίζει το γκολ της Αϊντραχτ
Αψιμαχίες Γερμανών και Αγγλων φιλάθλων στο Στάμφορντ Μπριτζ
Ο Ζιρού της Τσέλσι προσπαθεί να σκοράρει

Οι Μπλε προηγήθηκαν στο 28′ με τον Λόφτους Τσικ αλλά ισοφάρισαν οι Γερμανοί στο 49′ με τον Γιόβιτς. Τόσο το 90λεπτο όσο και ο έξτρα χρόνος της παράτασης δεν βοήθησαν στο να αλλάξει το σκορ και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι.