Να ο «Σουλτάνος»: Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός 83-90

Protagon Team Protagon Team 15 Νοεμβρίου 2017, 22:15
Ο Μιλουτίνοφ μάχεται ανάμεσα στα «θηρία» της Φενέρ
|EPA/ERDEM SAHIN - ΑΠΕ/ΜΠΕ

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε σπουδαία εκτός έδρας νίκη το βράδυ της Τετάρτης,   επικρατώντας στην παράταση της Φενέρμπαχτσε με 83-90. Οι Πειραιώτες έπαιξαν καταπληκτικά σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και αν δεν έκαναν λάθη στο τελευταίο δίλεπτο, θα είχαν νικήσει στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού.

Στην παράταση δεν λύγισαν και με μπροστάρη τον Γιώργο Πρίντεζη (18π., 7ρ.) κατέκτησαν τη νίκη. Εκπληκτική απόδοση από τους Μπράιαν Ρόμπερτς (21π.), Γιάνις Στρέλνιεκς (16π.), Χόλις Τόμπσον (9π.) και Τζαμέλ ΜακΛιν (9π.).

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στα δίποντα (50%-63.4%), στα τρίποντα (36%-40%), έκανε πάρτι στα ριμπάουντ (18-32), είχε περισσότερες ασίστ (17-20) και περισσότερα κλεψίματα (7-11).

Αντίστοιχα, η Φενέρμπαχτσε έκανε άσχημες επιλογές στην επίθεση, στο τρίτο δεκάλεπτο.

Απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Μπράιαν Ρόμπερτς, ο οποίος «αναστήθηκε» στην έδρα της «Φενέρ» και με 21 πόντους (5/7 τρίποντα) ήταν αυτός που έβαλε την «υπογραφή» του αρχικά στην ανατροπή του -13 στο δεύτερο μέρος κι εν συνεχεία στη νίκη της ομάδας του.

Καταλυτικός ήταν και ο ρόλος του Γιώργου Πρίντεζη στην παράταση, ο οποίος σήκωσε στις πλάτες του τον Ολυμπιακό με 6 καθοριστικούς πόντους και με 18 συνολικά (μάζεψε κι 7 ριμπάουντ). Επίσης, εξαιρετική παρουσία είχε και ο Γιάνις Στρέλνιεκς (16π.) ο οποίος με το «τρίποντο» που πέτυχε δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη «καθάρισε» το «διπλό». Η πρώτη συμμετοχή του Κάιλ Ουίλτζερ περιορίστηκε σε 1 ριμπάουντ σε 3 λεπτά συμμετοχής.

Από τους Τούρκους ξεχώρισε ο Τζέιμς Νάναλι με 22 πόντους, ενώ ο Κώστας Σλούκας έμεινε στο παρκέ για 33 λεπτά με απολογισμό 13 πόντους, 2 ασίστ, 1 ριμπάουντ, αλλά και 5 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 40-30, 53-57, 75-75, (παρ.) 83-90

Την Παρασκευή ο Ολυμπιακός υποδέχεται στο ΣΕΦ τον Ερυθρό Αστέρα και θα έχει την ευκαιρία να αυξήσει το ρεκόρ του σε 6-2.