Πράσινος βασιλιάς, άφαντη βασίλισσα: ΠΑΟ-Ρεάλ 95-67

Protagon Team Protagon Team 17 Απριλίου 2018, 23:12
Ο MVP Καλάθης και πίσω του το «φλεγόμενο» ΟΑΚΑ
|twitter

Δύο ακόμα νίκες χωρίζουν τον Παναθηναϊκό από το Βελιγράδι…

Ο Νικ Καλάθης… μοίραζε, ο Μάικ Τζέιμς «υπέγραφε» και μέσα σε μία μαγική ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός έκανε με… θόρυβο (!) το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ με τη Ρεάλ Μαδρίτης. Οι «πράσινοι» υπέταξαν τη «βασίλισσα», από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, καθώς ο Πάμπλο Λάσο και οι παίκτες του δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν 20-0 με το οποίο προηγήθηκε ο Παναθηναϊκός.

Για την ακρίβεια, όχι μόνο συνέτριψε αλλά έλιωσε την αντίπαλό του στο καμίνι που δημιούργησαν οι 18.000… «τρελαμένοι» οπαδοί του και με τη νίκη του όχι μόνο έκανε το 1-0 στη σειρά αλλά έκλεισε και το μάτι στο… Βελιγράδι.

Δείτε πώς γράφτηκε αυτός ο θρίαμβος…

Εκπληκτική εκκίνηση του Παναθηναϊκού που μετά από δύο λεπτά αγώνα είχε κάνει τρία κλεψίματα, 2/2 τρίποντα και προηγήθηκε με 12-0! Οι πράσινοι συνέχισαν σ’ αυτό το εκπληκτικό τέμπο φτάνοντας στο 20-0, με τη Ρεάλ να πετυχαίνει το πρώτο της καλάθι στο 5′! Από εκείνο το σημείο και μετά πάντως η Ρεάλ βρήκε ρυθμό και μπόρεσε να ρίξει τη διαφορά στο 9′ σε 23-13, αλλά η πρώτη περίοδος έληξε 26-13!

Με την έναρξη της Β’ περιόδου η Ρεάλ μείωσε σε 26-17, αλλά και πάλι ο ΠΑΟ με πρωταγωνιστές Τζέιμς, Καλάθη έφτασε στο +15 (38-23), για να κλείσει το ημίχρονο στο 46-30.

Οι πράσινοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά και το Β’ ημίχρονο και με γκολ φάουλ του Γκιστ μετά από επιθετικό ριμπάουντ έφτασαν και πάλι τη διαφορά στους 20 πόντους (54-34) στο 24′ και στους 30′ (70-40) στο 29′! Το σόου συνεχίστηκε και στη Δ’ περίοδο με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί τελικά με 95-67…

Η νίκη αυτή (με+28) είναι η μεγαλύτερη διαφορά του Παναθηναϊκού απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης στην ιστορία της Euroleague. Η προηγούμενη είχε έρθει με +22 (80-58) κόντρα στην Ντιναμό Μόσχας τη σεζόν 2006/2007. Πέντε χρόνια αργότερα, είχε νικήσει με +20 (93-73).

Ρεκόρ καριέρας αποτελούν οι 16 ασίστ για τον Νικ Καλάθη.

Επόμενο παιχνίδι την Πέμπτη στις 21:15 στο ΟΑΚΑ ξανά και η σειρά κρίνεται στις τρεις νίκες (25 και 27 Απριλίου στη Μαδρίτη και αν χρειαστεί 5ο ματς Πρωτομαγιά στο ΟΑΚΑ).

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 5 (1), Τζέιμς 24 (3), Πέιν 8, Παππάς 3 (1), Ντένμον 9 (3), Γκιστ 8, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 2, Λοτζέσκι 6 (2), Καλάθης 11 (1), Αντετοκούνμπο 6

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ, Ραντλ 8, Ράντολφ 11, Φερνάντεθ 3, Ντόντσιτς 10 (2), Ρέγιες, Αγιόν 8, Γιούστα 4, Κάρολ 4, Ταβάρες 5, Τόμπκινς 12 (1), Τέιλορ 2

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 46-30, 77-44, 95-67.

Στο άλλο παιχνίδι των πλέι οφ, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κέρδισε 98-95 τη Χίμκι στη Ρωσία και έκανε το 1-0.