231
Ο προπονητής της Εθνικής μας δεν μπορεί να συλλάβει το πώς χάθηκε αυτό το ματς | REUTERS/Osman Orsal

Πάλεψε η Εθνική μπάσκετ αλλά έμεινε εκτός τετράδας

Protagon Team Protagon Team 13 Σεπτεμβρίου 2017, 20:43
Ο προπονητής της Εθνικής μας δεν μπορεί να συλλάβει το πώς χάθηκε αυτό το ματς
|REUTERS/Osman Orsal

H ώρα τετράδας για την Εθνική ομάδα στο Ευρωμπάσκετ δεν σήμανε και δεν ήρθε ποτέ.

Το παιχνίδι με τη Ρωσία προσέφερε εισιτήριο για τον ημιτελικό της Παρασκευής κόντρα σε Ιταλία ή Σερβία, για πρώτη φορά μετά το 2009, αλλά η ομάδα μας δεν κατάφερε να αδράξει αυτή την ευκαιρία.

Το ματς έληξε 69-74, αλλά δεν αντιπροσωπεύει τα όσα έγιναν εκεί το βράδυ της Τετάρτης.

Η Ελλάδα προσπάθησε, έφτασε κοντά σε μια μεγάλη πρόκριση -καθώς προηγήθηκε της Ρωσίας ως τις αρχές του 4ου δεκάλεπτου- είχε φτάσει τη διαφορά στους 13 πόντους, αλλά χωρίς rotation δεν άντεξε να φτάσει ως το τέλος. Για την ακρίβεια, για 26 λεπτά η ελληνική ομάδα ήταν συγκλονιστική, καθώς έφτασε να προηγείται με 35-22 πριν κλείσει το ημίχρονο ενώ στο 26′ το σκορ ήταν 49-39. Κάπου εκεί όμως ο Σβεντ μπήκε στο παιχνίδι, η κούραση των βασικών άρχισε να φαίνεται, αλλά και πάλι αν ήμασταν στοιχειωδώς εύστοχοι στις βολές (τελειώσαμε με 10/20) όλα θα μπορούσε να ήταν διαφορετικά.

Οι Ρώσοι ξέφυγαν με 60-67, ο Καλάθης μείωσε σε 66-68, αλλά στο 1’30” είχαμε δύο άστοχα τρίποντα (Καλάθης, Σλούκας) κι οι Ρώσοι μπόρεσαν να κρατήσουν τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ήταν ο Καλάθης με 25 πόντους, ενώ από τους Ρώσους ξεχώρισε ο Σβεντ με 26.

Και έτσι, το όνειρο της πρόκρισης στις 4 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης χάθηκε.

Η Ρωσία στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ιταλία-Σερβία.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 37-31, 53-51, 69-74.