Ο Προτό στέκει ακίνητος, οι παίκτες του Ολυμπιακού ανήμποροι να αντιδράσουν | REUTERS/Rafael Marchante

Με «τριάρα» έφυγε από τη Λισαβόνα ο Ολυμπιακός – αλλά έβαλε και ένα γκολ

Protagon Team Protagon Team 22 Νοεμβρίου 2017, 23:44
Ο Προτό στέκει ακίνητος, οι παίκτες του Ολυμπιακού ανήμποροι να αντιδράσουν
|REUTERS/Rafael Marchante

Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στην Πορτογαλία με μοναδικό στόχο τη νίκη επί της Σπόρτινγκ, στην 5η αγωνιστική των ομίλων του Champions League, ώστε να μείνει ζωντανός στη μάχη για την 3η θέση που θα τον στείλει στο Europa.

Αλλά δεν τα κατάφερε. H Σπόρτινγκ δικαιολόγησε το προσωνύμιο «λιοντάρια», ενώ οι παίκτες του Ολυμπιακού έμοιαζαν ανήμποροι, καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, να αντιδράσουν.

Το 1-0 έγινε από τον Ντοστ, στο 40′, που εξιλεώθηκε για τη χαμένη ευκαιρία του 3ου λεπτού.

Το 2-0 ήρθε από τον Μπρούνο Σέζαρ στο 43′ που, ουσιαστικά, υπέγραψε τον αποκλεισμό του Ολυμπιακού.

Το 3-0 (το δεύτερο γκολ του Ντοστ) ήρθε στο 66ο λεπτό, με τον Ολλανδό να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Προτό, νικώντας στον αέρα τον Μποτία.

Ο Οφόε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, στο 86′, με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή για να μειώσει σε 3-1 – για το γκολ της τιμής! Αργησε να δείξει σέντρα ο διαιτητής αφού συμβουλεύτηκε πρώτα τον βοηθό του (είχε σηκώσει το σημαιάκι επειδή ήταν ο Σεμπά εκτεθειμένος, αλλά θεωρήθηκε πως δεν επηρέαζε τη φάση).

Ο Ολυμπιακός λέει «αντίο» για φέτος στην Ευρώπη, έδωσε ραντεβού για τις 5 Δεκεμβρίου με τη Γιουβέντους, η Σπόρτινγκ ελπίζει ακόμη και για τη δεύτερη θέση μετά την ισοπαλία (0-0) στο Τορίνο μεταξύ Γιουβέντους και Μπαρτσελόνα.

Η «Μπάρτσα» με 11 βαθμούς είναι οριστικά πρώτη, η Γιουβέντους έχει 8, οι Πορτογάλοι 7 και ο Ολυμπιακός 1.