Ο Καλάθης χάνεται στις αγκαλιές της ομάδας του, ως ο ήρωας της βραδιάς | Novasports

Επιστροφή στις νίκες: Παναθηναϊκός – Ζαλγκίρις 94-93

Protagon Team Protagon Team 25 Ιανουαρίου 2018, 23:49
Ο Καλάθης χάνεται στις αγκαλιές της ομάδας του, ως ο ήρωας της βραδιάς
|Novasports

Επιστροφή στις νίκες έψαχνε ο Παναθηναϊκός, μετά το 0/2 της προηγούμενης εβδομάδας, αντιμετωπίζοντας στο ΟΑΚΑ την ανταγωνιστική Ζαλγκίρις του Γιασικεβίτσιους.

Και τα κατάφερε, νικώντας 94-93, με τρομερή ενέργεια του Καλάθη στο μηδέν!

Όμως, ο διαφαινόμενος θρίαμβος στα μισά της δεύτερης περιόδου (43-23) μετατράπηκε σε ένα ακόμη θρίλερ που οδηγήθηκε στην παράταση (με καλάθι του Ρίβερς) και κρίθηκε με ένα απίθανο coast to coast του Νικ Καλάθη!

Ο ΠΑΟ ξεκίνησε ιδανικά το ματς (10-3) και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 29-17, για να φτάσει στο +20 (43-23) στο 15′, όμως εκεί χαλάρωσε κι οι Λιθουανοί πήραν οξυγόνο μειώνοντας σε 47-37 στο ημίχρονο.

Μόνο που ο ΠΑΟ ήταν ακόμη πιο… νωθρός στην 3η περίοδο καθώς σε 9 λεπτά πέτυχε 8 πόντους και το σκορ έγινε 55-58 (!), αλλά στο φινάλε με ένα μικρό σερί προηγήθηκε με 59-58.

Το ματς πλέον είχε πάρει φωτιά με τον Σίνγκλετον να σκοράρει ένα έμμεσο κι ένα άμεσο τρίποντο στέλνοντας τον ΠΑΟ στο 71-64 στο 33’30, ωστόσο και πάλι οι πράσινοι δεν μπόρεσαν να κρατήσουν τη διαφορά! Με συνεχόμενα καλάθια του Καβαλιάουσκας, μείωσαν σε 76-72 και στο 38’30” προσπέρασαν με 78-79 για να ακολουθήσει επιθετικό φάουλ του Γκιστ και τρίποντο του Πάνγκος για το 78-82!

Ο Πασκουάλ πήρε τάιμ άουτ, ο Ρίβερς με τρίποντο έκανε το 81-82 στα 40” πριν το φινάλε και μετά τις 1/2 βολές του Τουπάν, ο Ρίβερς ισοφάρισε 83-83 όμως οι Λιθουανοί έχουν την τελευταία επίθεση και 16.5 δευτερόλεπτα στη διάθεση τους! Ο Πάνγκος έκανε το μπάσιμο, όμως ο Ρίβερς έκλεψε και το ματς θα κριθεί στην παράταση!

Δεν ξεκίνησε καλά ο ΠΑΟ στο έξτρα πεντάλεπτο και με επτά πόντους του Γουάιτ το σκορ έγινε 83-90! Η απάντηση των πράσινων όμως ήταν εξίσου εντυπωσιακή και με δικό τους σερί 8-0 προηγήθηκαν με 91-90 στο 42’30”. Τρομερές άμυνες από τον ΠΑΟ με συνεχόμενες παγίδες, αλλά και δύο σημαντικές χαμένες επιθέσεις κι ενώ απομένει 1’15” πριν το τέλος!

Στα 58” πριν το τέλος ο Μιλάκνις ισοφάρισε με 1/2 βολές, αλλά στο 40” ο Ρίβερς αστόχησε και στα 18” αστόχησε στο τρίποντο ο Μιλάκνις με τον ΠΑΟ να έχει την τελευταία επίθεση! Με 1/2 βολές του Ρίβερς ο ΠΑΟ έκανε το 92-91, αλλά ο Πάνγκος στ 5” πριν το τέλος διαμόρφωσε το 92-93!

Κι όμως, ο εμφανώς εξουθενωμένος Νικ Καλάθης, πρόλαβε να κάνει το coast to coast και με buzzer beater να χαρίσει μια υπερπολύτιμη νίκη στον ΠΑΟ η οποία πανηγυρίστηκε έξαλλα!

Ετσι, ο Παναθηναϊκός γλιτώνει το σοκ της εντός έδρας ήττας και παρότι δεν καλύπτει τη διαφορά του πρώτου αγώνα, ξεφεύγει της Ζαλγκίρις.