Ο παίκτη του Παναθηναϊκού Τζέιμς Γκιστ καρφώνει στο καλάθι της Ρεάλ | ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ

Απίθανη ανατροπή: Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης 82-80

Protagon Team Protagon Team 24 Νοεμβρίου 2017, 23:14
Ο παίκτη του Παναθηναϊκού Τζέιμς Γκιστ καρφώνει στο καλάθι της Ρεάλ
|ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΓΕΩΡΓΙΑ ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΥ

Χρειάστηκε ένα τρίποντο του Νίκου Παππά στα 22”, μετά από κλέψιμο και ασίστ του Σίνγκλετον, το φάουλ του Ρούντι Φερνάντεθ στον Γκιστ και η ψυχραιμία του Αμερικανού από τη γραμμή των βολών, ενώ νωρίτερα 2/2 είχε Λούκα Ντόντιτς.

Το τρίποντο του Τόμπκινς δεν βρήκε στόχο στα 2 δεύτερα, για να επιτευχθεί η 6η νίκη των παικτών του Τσάβι Πασκουάλ.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε καταπληκτική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο αφού δέχθηκε μόλις 26 πόντους περιορίζοντας αισθητά την δράση του Ντόντσιτς. Επιπλέον βρήκε μεγάλα σουτ, τα οποία του έδωσαν ψυχολογία και μομέντουμ, ενώ βελτιώθηκε στα ριμπάουντ αφού το 20-8 της Ρεάλ στο α’ ημίχρονο έγινε… 35-33!

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Πασκουάλ ο Ρίβερς με 20 (πήρε φωτιά στο δεύτερο μέρος), 12 και 8 ασίστ είχε ο Καλάθης, συγκλονιστικός ο Γκιστ με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και «βρώμικη» δουλειά για… τρεις, έβαλε γερά το λιθαράκι του στην άμυνα, στη τέταρτη περίοδο, ο Γκάμπριελ, διψήφιος και ο Σίνγκλετον (10π.) ο οποίος έδωσε πολλές μάχες.

Στο 6-3 ανέβηκε ο Παναθηναϊκός που υπερασπίστηκε ξανά το «σπίτι» του, στο 5-4 υποχώρησε η Ρεάλ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 10 (2), Ρίβερς 20 (4), Παππάς 9 (1), Ντένμον, Γκιστ 15, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 1, Λοτζέσκι 8 (2), Καλάθης 12, Αντετοκούνμπο 3.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κοζέρ 7 (1), Ραντλ 3 (1), Ρούντι 9 (2), Ντόντσιτς 19 (3), Ματσιούλις, Ρέγιες 12, Καμπάσο 7 (1), Γιούστα 4, Κάρολ, Ταβάρες 7, Τόμπκινς 12 (1).

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 40-54, 64-69, 82-80