Ο Πέτρος Μάνταλος πάλεψε ανάμεσα στα θηρία της Μίλαν | REUTERS/Alessandro Garofalo

Πώς η ΑΕΚ κράτησε το μηδέν απέναντι στη Μίλαν στο «Σαν Σίρο»

Protagon Team Protagon Team 20 Οκτωβρίου 2017, 02:00
Ο Πέτρος Μάνταλος πάλεψε ανάμεσα στα θηρία της Μίλαν
|REUTERS/Alessandro Garofalo

Μεταμορφωμένη στην Ευρώπη, η ΑΕΚ των μετρίων εμφανίσεων στο ελληνικό πρωτάθλημα κατάφερε να σταθεί όρθια στο φημισμένο «Σαν Σίρο» του Μιλάνου κρατώντας το 0-0 απέναντι στην ακριβοθώρητη Μίλαν. Σε αυτό το τρίτο και κρίσιμο ματς της φάσης των ομίλων του Europa League, η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ έπαιξε μυαλωμένα μέσα στην έδρα της Μίλαν και δεν παρασύρθηκε από τον ρυθμό που θέλησαν να δώσουν στο ματς οι «Ροσονέρι».

Οι κιτρινόμαυροι ήταν σχεδόν άψογοι στο πρώτο ημίχρονο. Με εξαίρεση το τελευταίο πεντάλεπτο δεν ανησύχησαν καθόλου ανασταλτικά, ενώ είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ με τους Σιμόες (30’) και Τζανετόπουλο (42’). Στο 8ο λεπτό ακυρώθηκε σωστά γκολ του Κουτρόνε για οφσάιντ.

2017-10-19T210706Z_1991365240_RC1C4C219A50_RTRMADP_3_SOCCER-EUROPA-MIL-AEK
ΟΓιάννης Ανέστης (δεξιά) δέχεται τα συγχαρητήρια του Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα της Μίλαν (Reuters)

Στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι υπερείχαν αλλά η Ενωση ήταν εξαιρετική ανασταλτικά, κυρίως χάρη στον γκολκίπερ της. Ο 26χρονος Ανέστης είχε μεγάλες αποκρούσεις, κράτησε το «μηδέν» και έσπασε τα νεύρα των Ιταλών που δεν μπορούσαν να βρουν τρόπο να τον νικήσουν. Στο 85’ η ΑΕΚ θα μπορούσε μάλιστα να κλέψει το ματς, όμως ο Ντοναρούμα απέκρουσε δύσκολα την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα.

Στο τέλος του ματς, οι παίκτες της ΑΕΚ πανηγύρισαν όχι μόνο τον πολύτιμο βαθμό αλλά την αγωνιστική τους ανάσταση – χάρη και στον… Ανέστη (αυτό είναι λογοπαίγνιο). Αντιθέτως οι παίκτες της Μίλαν βρέθηκαν να απολογούνται στους οπαδούς.