259
Ο Βασίλης Σπανούλης αποχώρησε νωρίς, με πρόβλημα στον προσαγωγό | INTIME SPORTS/ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον Ολυμπιακό με 72-59 – αλλά δεν κάλυψε την ήττα στο ΣΕΦ

Protagon Team Protagon Team 30 Ιανουαρίου 2017, 22:52

Αυτή ήταν η τρίτη και τελευταία μάχη των «αιωνίων» μέσα στον Ιανουάριο και από ό,τι φάνηκε αποδείχτηκε… φαρμακερή για τον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν επέτρεψε στον αντίπαλό του να τον κερδίσει με μεγαλύτερη διαφορά από όση είχε «χτίσει» εκείνος εντός έδρας, στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην πρώτη θέση με 29 βαθμούς, ωστόσο ο Ολυμπιακός έχει το προβάδισμα καθώς είχε επικρατήσει με 88-63 στο ματς του πρώτου γύρου στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός, παρ’ όλα αυτά, αρχικά έλεγξε απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα και με ώριμες επιλογές στην επίθεση έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας +8 (20-12) όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα εξελίχτηκαν εντελώς διαφορετικά.

Ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα εκπληκτικό σερί 19-2 (!) στηριζόμενος σε λυσσασμένη άμυνα που βραχυκύκλωσε τους Πειραιώτες και πήγε το σκορ στο 31-22, με τους φιλοξενούμενους από την πλευρά τους να σημειώνουν μόνο ένα καλάθι σε σχεδόν 9 λεπτά αγώνα! Αναμφίβολα, πρόκειται για κάτι ασυνήθιστο για ντέρμπι «αιωνίων», με τον πρωταθλητή Ελλάδας να εμφανίζεται τόσο «βραχυκυκλωμένος».

Αντίστοιχα, ο Παναθηναϊκός έφτασε στα μισά της 4ης περιόδου να προηγηθεί ακόμη και με 16 πόντους (63-47), αλλά ο λαβωμένος Ολυμπιακός, που έπαιξε χωρίς Γιανγκ, Λοτζέσκι κι έχασε στην πρώτη περίοδο τον Σπανούλη με πρόβλημα στον προσαγωγό, κράτησε τη διαφορά του πρώτου αγώνα και την πρώτη θέση στην ισοβαθμία με το τριφύλλι.

Στους 26 πόντους σταμάτησε ο εκπληκτικός Ρίβερς, με τον Σίνγκλετον να είναι καθοριστικός στην 4η περίοδο όταν ο ΠΑΟ ξέφυγε στο σκορ, ενώ από τον Ολυμπιακό που έχασε πολύ νωρίς τον Σπανούλη, Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ μίλησαν στα κρίσιμα σημεία διαφυλάσσοντας τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 31-28, 48-45, 72-59.